Mozete li objasniti proces rastvaranja NaCl-a u vodi? Hvala!

Ime i prezime: Natasa Markovic natasa.markovic87@yahoo.com

Samo za sebe, otapanje natrijevog klorida u vodi nije nešto o čemu treba puno mozgati: nakon što sol završi u vodi, postupno se razilazi na anione i katione koji se hidratiraju i razlijeću okolo po otapalu. Taj proces napreduje dok se ne otopi sva sol ili dok se otopina ne zasiti. Ako te zanima sam mehanizam, stvar postaje kompliciranija (dovoljno kompliciranija da vjerojatno ne znam što sve o tomu ne znam). Otapanje je proces koji se nužno zbiva na površini zbog čega mu brzina, osim o temperaturi, ovisi i o tomu u kakvom je stanju uzorak koji se otapa tj. kakva mu je relativna površina i kakvi su defekti prisutni u njegovoj strukturi. Drugim riječima, brzinu mu određuju množina naletâ molekula vode i brzina kojom te molekule nalijeću, kao i stanje samog uzorka odnosno njegova mozaičnost i ine osobine.
Ako si kojim slučajem mislila pitati nešto drugo, svakako u idućem pitanju koristi pokoju riječ više, e kako ne bi bilo potrebe za opetovanim nagađanjem.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr