izračunajte ph otopine nakon što se pomiješa 0.12 mol CH3COOH i 0.12 mol NaOH, volumen otopine podesi do 1.20dm3 (Ka=1.75x10-5(na minus petu)..hitno mi treba ovaj zadatak,unaprijed hvala..))

Ime i prezime: dino curman el.guitar_player@hotmail.com

Općenito govoreći, traženje da se hitno riješe nekakvi računski zadaci zaista nije motivirajuće.

Ono što imaš je vodena otopina natrijevog acetata koncentracije 0,1 mol dm−3 tako da trebaš samo izračunati koliko će se hidroksidnih iona osloboditi uslijed toga što je acetatni ion slaba baza.

Reakcija koja se zbiva može se izraziti jednadžbom:

CH3COO + H2O ⇄ CH3COOH + OH

iz čega se može izvesti konstanta ravnoteže:

K = [CH3COOH][OH]/[CH3COO]

= ([OH][H+])/([CH3COO][H+]/[CH3COOH])

= Kw/Ka(CH3COOH)

S obzirom na činjenicu da se počinje od otopine soli, vrijedi i da se količina acetatnih iona umanjila za količinu nastalih molekula octene kiseline koja je pak jednaka količini nastalih hidroksidnih iona, odnosno:

K = [OH]2/(c0(CH3COONa)− [OH])

Posljednji izraz je kvadratna jednadžba s jednom nepoznanicom, što ne bi trebalo predstavljati problem. Ako sam tu u krivu, onda se može primijeniti i aproksimacija da je količina oslobođenih hidroksidnih iona neznatna naspram početne koncentracije soli pa se nazivnik može svesti samo na tu koncentraciju.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr