Ponajprije bih Vam se željela zahvaliti za odgovor na pitanje koje sam nedavno postavila... :) i zamolila bih Vas ako biste mi mogli odgovoriti na jos ova dva pitanja: 1. Je li moguće titracij po Mohru odrediti koncentraciju otopine HCl? Ako nije moguće, zašto? 2. Indikator u taložnim reakcijama može biti Fe(NH4)(SO4)2. Obrazložite. Hvala.

Ime i prezime: Mariam Samara Mariam.samara@hotmail.com

 


Mohrovom metodom određuje se koncentracija kloridnih aniona u nekoj otopini pomoću vodene otopine srebrovog nitrata, a kao indikator se koristi kalijev kromat. Kod točke ekvivalencije koncentracija srebrovih iona naglo poraste pa počne taložiti crveni srebrov kromat (gotovo netopljiv u vodi, ali ne toliko kao klorid). Kako je kromna kiselina vrlo jaka samo u prvom stupnju disocijacije, dok je u drugom znatno slabija, zakiseljavanjem otopine kromatni anioni prelaze u hidrogenkromatne koji pak prelaze u dikromatne. Zbog toga se koncentracija kromatnih aniona smanjuje pa je u kiselim uvjetima potreban veći suvišak otopine srebrovog nitrata kako bi se pojavio crveni talog. Posljedično, pogreška je u kiselim uvjetima znatno veća negoli u neutralnima pa je mudro držati se neutralnih otopina (u lužnatima opet treba više srebrovog nitrata jer počne taložiti srebrov(I) oksid).

Drugo pitanje mi je malo manje jasno jer nije precizirano o kojim se točno reakcijama radi (premda bi lako moglo biti da je u pitanju Volhardova metoda, dakle opet titracija sa srebrovim nitratom). Željezovi(III) ioni daju mnoge jako obojene kompleksne spojeve poradi čega mogu poslužiti kao indikatori za određene ligande (diketonati, tiocijanati, ...). Sulfatni i amonijevi ioni pak općenito ne smetaju, a sam amonijev željezov(III) sulfat je prilično stabilan spoj što onda valjda pravda izbor.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija