Kako indikatori mjenjaju boju u kis. a kako u luž.? Indikatori su: univerzalni, fenof., metilo., plavi l. p., crveni l. p.? Nema odgovora u prethodnim pitanjima

Ime i prezime: robert.smb robert.krajinovic@hotmail.com

Ako tvoja druga rečenica ima značiti da u starim odgovorima na e-školi nema podataka o tomu kakvih su boja indikatori spomenuti u prvoj rečenici kad se nađu u kiselim odnosno lužnatim otopinama, onda bih se usudio reći da nisi baš posve u pravu. Točnije, nisi uopće.
Naime, o fenolftaleinu možeš čitati ovdje, ovdje ili ovdje, o metiloranžu npr. ovdje, o lakmusovom papiru ovdje ili ovdje, a o kiselinsko-baznim indikatorima općenito ovdje. Zadnja poveznica k tomu ima i poveznicu do jedne stranice koja bi ti mogla biti od koristi naiđeš li na pitanja gdje se traže boje manje razvikanih indikatora.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr