gdje mogu kupiti koncentriranu (~37%) klorovodičnu kiselinu? i dali postoji dinitroanilin oksofosfat?

Ime i prezime: Marina Rogžić

Nisam siguran da koncentrirane klorovodične kiseline ima u slobodnoj prodaji, možda bi moglo biti po trgovinama sa sredstvima za čišćenje. Jednostavnija opcija je pričekati početak školske godine i obratiti se profesoru kemije. Školski bi laboratoriji trebali biti opremljeni klorovodičnom kiselinom, a k tomu je i zdravije raditi pod stručnim nadzorom.

Dinitroanilinijevi fosfati vjerojatno jesu pripravljivi, s tim da ne mogu reći je li onaj na kojeg misliš ikad stvarno sintetiziran. Glavni razlog tomu je što nisi rekla niti o kojem se dinitroanilinu radi (postoji šest izomera) niti upotrijebila smislen naziv aniona. Fosforovih kiselina ima više, a za imenovanje treba koristiti ili trivijalna, ili sustavna imena. Oksofosfat bi mogao značiti jedinku građenu od po jednog atoma kisika i fosfora, ali ništa slično, koliko znam, još nije spravljeno. Drugi razlog je pak to što nisam nigdje našao nikakvog spomena takovim solima. Tomu još treba dodati da je dinitroanilin izuzetno slaba baza te je upitno hoće li s jednom ne pretjerano jakom kiselinom uopće tvoriti soli.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr