Koji atom ima veću energiju ionizacije: Be ili B? Znam da se energija ionizacije porastom protonskog broja kroz skupinu smanjiva, a kroz periodu raste..prema tome bi B trebao imati veću energiju ionizacije. Zbunilo me to što su u zbirci naveli da je to Be, zanima me je li to njihova greška ili ja nisam dobro shvatila...(isto tako su naveli između N i O da dušik ima veću energiju ionazacije :S)

Ime i prezime: Marina Mišković marinamiskovic@hotmail.com

Rast energije ionizacije kroz periodu pravilo je s ovećim brojem iznimki. Pogledaš li tablicu energija ionizacije, vidjet ćeš da tih iznimki ima sasvim dovoljno (uključujući tu i ove dvije koje spominješ) da je gotovo nepristojno ne učenike na to upozoriti, čak toliko da nema smisla učiti te iznimke, što su sastavljači zadatka očito očekivali. Osim ako nemaš razloga očekivati slične zadatke još negdje, nema potrebe da se s njime zamaraš. Tek je korisno znati da pravilnost energija ionizacije nije tako stroga kao što se možda čini ako je suditi po udžbenicima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr