Molim Vas za odgovor na pitanje iz područja Organske hemije.Naime, interesuje me da li je moguća pretvorba etilen-glikola u acetilen uz Al2O3 kao katalizator?Ako jeste, na kojim uslovima. Hvala unapred. Srdačan pozdrav.

Ime i prezime: Luka milevaajnstajn@hotmail.com

Ne mogu reći da sam za tako nešto čuo, niti mi se čini da bi lako išlo. Naime, prilično je izvjesno da bi molekule vode izlazile pojedinačno, što će reći da bi međuprodukt trebao biti etenol. Taj pak spoj lako može tautomerizirati u (ako nema kisika) prilično stabilan acetaldehid i time dosta zakomplicirati eliminaciju druge molekule vode.
S druge strane, budući da se hidratacijom etina može dobiti acetaldehid, nije nezamislivo da se u odgovarajućim uvjetima može izvoditi i suprotan proces. Kakvi su ti uvjeti, ne bih znao.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr