termički raspad FeSO4 može se prikazati jednadžbom: 2FeSO4 = Fe2o3 + SO2 + SO3 treba izračunati Kp pri 929K i 0,912 bara za navedenu reakciju i ukupni tlak sustava ako je FeSO4 stavljen u posudu sa SO2 pod tlakom od 0,608 bara pri ćemu je uspostavljena ravnoteža? unaprijed hvala na odgovoru!!!

Ime i prezime: Monika Horvat monikahorvat1989@hotmail.com

Nisam siguran da je ovako postavljen zadatak rješiv, možda i zato jer ne razumijem posve ovo pitanje.
Plinska konstanta ravnoteže za reakciju:

2 FeSO4 ⇔ Fe2O3 + SO2 + SO3

definirana je kao:

Kp = p(SO2p(SO3)

i ne ovisi znatno o tlaku. Iz zadatka je jasno samo da je početni tlak sumporovog dioksida 0,608 bar, dok nije jasno koliki je ukupni tlak odnosno što točno predstavlja brojka 0,912 bar.
Ako se pak želi reći da je ravnotežni tlak sumporovog dioksida bio 0,608 bar, opet se ne može ništa računati jer fali barem još jedna brojka. Za onaj drugi tlak naprosto nije jasno na što se odnosi. Ako je to ukupni tlak, onda samo treba pod njega oduzeti tlak sumporovog dioksida i dobiti tako tlak drugog plina pa pomnožiti brojke da se dobije konstanta. No, onda nije jasno zašto bi ukupan tlak trebalo računati.
Bilo bi korisno da, ako te zanima odgovor, postaviš razumljivije pitanje, po mogućnosti slijedeći pravopisna pravila bilo kojeg od južnoslavenskih jezika, ili čak engleskog ili njemačkog, samo da to bude čitljivo. Ovako mi izbijaš iz ruku sposobnost da išta suvislo odgovorim, a kad bih baš želio nešto dešifrirati, onda bih se prije pozabavio Lanenom knjigom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr