Pozdrav, da li mi neko moze objasniti > izracunavanje broja prstenova i dvostrukih veza< na konkretnom primjeru? Da li se koristi ova formula: R=(2a+2)-(b-d)/2 a....broj četverovalentnih elemenata b....broj jednovalentnih elemenata d....broj trovalentnih elemenata Hvalaa :)

Ime i prezime: Azra U. azra_u@hotmail.com

Usudio bih se reći da ova formula služi samo zbunjivanju. Ili se barem ja bolje osjećam kad tzv. indeks manjka vodika računam pješke. Izbace li se iz igre sulfoni, sulfonati, fosfati, nitrati i još toga, ostaje nekoliko jednostavnih pravila:
Halogeni elementi dolaze u organskim spojevima na mjesto vodika pa ih se za račun IHD može uračunati u vodikove.
Atomi sumpora i kisika se mogu umetati u lanac bez dodatnih privjesaka pa ih se može ignorirati.
Atomi dušika, fosfora i arsena su trovalentni pa "donose" još po jedan atom vodika poradi čega za svaki atom iz te skupine treba maknuti po jedan atom vodika.
Svaka dvostruka veza, kao i prsten, odnosi po dva atoma vodika, a trostruka veza njih četiri.

Za prvi primjer mogu uzeti fenazin, C12H8N2.
Formula alkana s dvanaest ugljikovih atoma bila bi C12H26, a fenazin ih ima osam. K tomu još treba dva otpisati radi dvaju dušikovih atoma pa osnovni ugljikovodik spada na C12H6. To znači nedostatak od deset parova vodikovih atoma pa bi spoj trebao imati hrpu prstenova ili dvostrukih veza, ako ne i pokoju trostruku. Pogledaš li mu strukturu, vidiš da mu molekula ima tri prstena i sedam (delokaliziranih) dvostrukih veza.

Za drugi ću primjer uzeti tiomorfolin, C4H9NS.
Sumpor mogu ignorirati, a zbog dušika treba maknuti jedan vodikov atom pa kao osnovni ugljikovodik ostaje C4H8, što znači manjak od dva vodikova atoma ilitiga jedan prsten u dvostruku vezu. Što je stvarno prisutno, možeš vidjeti ovdje.

Treći primjer neka bude uvijek popularan dioksin, C12H4Cl4O2.
Kod njega možeš klorove atome pripisati vodikovima, a kisikove zanemariti pa kao osnovni ugljikovodik ispadne C12H8, što znači manjak od osamnaest vodikovih atoma i upola manje dvostrukih veza ili prstenova, osim ako nema čega trostrukog. Koliko čega stvarno ima, lako ćeš prebrojati.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr