Kako objasniti stvaranje teško topljivog spoja kao vrstu kemijske reakcije u organizmu? Molim vas kratko i jasno objašnjenje i primjer (konkretna reakcija). Meni pada na pamet stvaranje žućnih i bubrežnih kamenaca ali ne znam napisati konkretnu reakciju. Pretpostavljam da je riječ o taloženju, tj. istiskivanju soli?

Ime i prezime: Ana Marić midnightviolet@msn.com

Tvoje pitanje potiče na nerazumijevanje. Živa bića su komplicirana i svako jednostavno objašnjenje nekog detalja njihove naravi hrabro je koliko i pogrešno. K tomu, kinetika i termodinamika nastajanja krutina područja su koja (općenito) kemiji nisu donijela odveć lijepih plodova, osim praktičnih saznanja.
U slučaju svakojakih nekorisnih taloženja i kristaliziranja u živim bićima, uglavnom to budu neke kalcijeve i magnezijeve soli te mokraćna kiselina. Konkretan sastav varira od patnika do patnika, a biokemija u pozadini nije mi poznata, kao što nije ni potpuno razjašnjena (barem prema mojim saznanjima, koja ipak nisu osobita). Svakako se može reći da je u pitanju kristalizacija solî iz zasićene otopine, ali uzme li se u obzir da ta otopina sadrži barem nekoliko desetaka različitih tvari te da su i kalcij i magnezij i oksalna kiselina i mokraćna kiselina i inače prisutni u ljudi, ne bi bilo baš pametno reći da samo zbog toga ispadaju van kao kristalna tvar i muče tako organizme u kojima su nastali.
Pisanje konkretnih reakcija tu stvarno nije smisleno, jer su mehanizmi nastajanjâ pojedinih kamenačnih komponenti već davno poznati, a isto tako i nebitni za nastajanje kamenca, budući da tu ključne uloge igraju varijacije u metabolizmu. O njima Wikipedija znade više od mene, a opet priznaje da ne zna sve, premda koristi posvema moderne izvore. Poradi toga bih zaključio da tu u najmanju ruku treba biti oprezan i ne kao skrajnje uzroke spominjati puke međukorake. Ili barem ne tvrditi da je rakcija poput:

Ca2+(aq) + C2O42-(aq) → CaC2O4(s)

ujedno i objašnjenje procesa. Ona samo opisuje jedan detalj inače kompliciranije pojave.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr