Zanima me kako u reakciji znati što disocira a sto ne. npr. CuO + 2HCl --> CuCl2 + H2O i sad tu reakciju treba prikazat u ionskom obliku: CuO + 2H+ + 2 Cl- --> Cu2+ + 2Cl- + H2O. I sad me zanima ako pogledate pocetak ove reakcije napisane u ionskom obliku zasto se i CuO nije napisao kao ioni znaci Cu2+ itd. Zanima me znaci ne samo taj zadatak nego opcenito kako znat kada se tvar razdvaja na ione a kada ne. unaprijed hvala

Ime i prezime: Mirko Josipovic androg@net.hr

 


Kao mnogi problemi u nastavi kemije, ni ovaj se ne rješava nužno na očekivan način. Zahtjev za pisanjem kemijske jednadžbe u ionskom obliku svojoj je biti besmislen, osim ako nije objašnjeno čemu bi to služilo, a druga jednadžba koju si napisao nije ispravna, budući da u njoj ima jedna tvar koja se očito ne mijenja. Smislenije bi mi bilo da piše:

CuO(s) + 2 H+(aq) → Cu2+(aq) + H2O(l)

Dok god se ne bavimo strukturom onoga što je u otopini ili ne potjeramo reakciju do toga da dobijemo kristale, u pitanju je otapanje bakrovog(II) oksida u kiselini.

Ipak, postoji jedan razmjerno smislen pristup za takve situacije. Krutine ostavi na miru, a ono što je otopljeno, možeš cijepati na ione, pod uvjetom da su to tvari ionske građe (praktički sve soli koje su topljive u vodi) ili jake kiseline (sumporna, dušična, klorovodična, ...). To odgovara i stvarnosti i zahtjevu za pisanjem jednadžbe u ionskom obliku. Na kraju krajeva, za kemijske jednadžbe je bitno samo to da se iz njih jasno može vidjeti što se s tvarima zbilo tj. koliko se nečega pretvara u nešto drugo.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija