Zamolila bih vas da mi kažete definiciju grupnog reagensa!

Ime i prezime: Jasmina Karat jaca_3k@hotmail.com

U kontekstu kvalitativne kemijske analize, grupni reagens je tvar koja ukazuje na prisutnost bilo kojeg pripadnika neke skupine tvarî tj. tvar koja se koristi za izdvajanje te skupine tvarî iz otopine. Primjerice, proučava li se prisutnost jednostavnih kationskih vrsta u vodenim otopinama, mogu se oni razdijeliti u skupine temeljem topljivostî nekih njihovih soli. Tako će prva skupina kationâ (Pb2+, Ag+, Hg22+) davati kloridne taloge doda li im se klorovodične kiseline. Nakon što se klorovodičnom kiselinom (zajedničkim reagenskom prve skupine) istalože kloridi srebra(I), žive(I) ili olova(II), u otopini zaostaju kationi ostalih skupina (i nekad malo olova).
Inače, ne vidim razloga da se traži nekakva definicija. One su potrebne matematici, znanostima bolje leže opisi. S druge strane, ako nešto razumiješ, lako složiš i vlastitu definiciju.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr