Pozdrav, napravio sam prekrasne velike kristale kromovog alauna, koji su gotovo crni, tek se zamijeti da su ljubičasto-modri kad se gleda jako svjetlo kroz njih. Zanima me način na koji ih mogu dugoročno pohraniti, a da mi ne izgube sjaj. Palo mi je napamet zatvoriti ih u bočicu s onim mineralnim uljem za baklje, ali nisam siguran, zato bih Vam bio zahvalan na pomoći. Pozdrav, Kristian

Ime i prezime: Kristian Nakić

Općenito se kristali, pripadaju li najstabilnijem sustavu koji može izrasti iz otopine, najlakše čuvaju u otopini iz koje su potekli, pod uvjetom da se posuda s otopinom i kristalima zatvori. No, to nije uvijek praktično. Ulje će svakako usporiti izlazak vode, a puno može koristiti i čuvanje na hladnom, budući da voda hlapi to lakše što je na toplijem. Postoji i opcija lakiranja, ali nekako mi se ne dopada nanošenje neke druge tvari na površinu kristala.
Uglavnom, složio bih se s tvojim izborom, samo prvo provjeri ima li u ulju kakva komponenta (slabo vjerojatno ako je ulje parafinsko) koja bi reagirala s kromovom stipsom. Dok velike kristale čuvaš u otopini, možeš pokušati s manjima da vidiš što će biti.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr