Tema: KEMIJA Pozdrav, molio bi kemičare za pomoć:Imam jedan zlatnik koji mi je draga uspomena. Međutim, on je nekada bio dio ogrlice i na njemu je trag od lemljenja.Mene zanima da li je moguće otopiti to strano tijelo, tj lem(pretpostavljam olovo) a da se ne ošteti zlatnik. Unaprijed hvala na odgovoru!

Ime i prezime: severino stanić kanas66@gmail.com

Da je zlatnik od čistog zlata, problem bi bio više nego jednostavan: kako se zlato ne otapa u dušičnoj kiselini, a olovo i ostali metali koji obično budu u leguri za lemljenje otapaju, dovoljno bi bilo ubaciti zlatnik u dušičnu kiselinu i pričekati da se otopi sve što nije zlato. No, čisto zlato je prilično mekano pa mu se obično doda bakra da bude tvrđe. Pored bakra, u zlatu obično bude i nešto srebra. Kako su i srebro i bakar topljivi u dušičnoj kiselini, ubacivanje zlatnika u njoj moglo bi ga oštetiti.
Pored dušične, na pamet mi pada i klorovodična kiselina. Iskuhavanjem zlatnika u klorovodičnoj kiselini trebalo bi se otopiti samo olovo, a bakar, srebro i zlato ostati netaknutima. No, ne znam vrijedi li to i kad iskuhavanje traje duže vrijeme i što se sve može pokvariti pod utjecajem kisika.
Poradi toga, bilo bi vrlo korisno znati kakav je sastav zlatnika, u čemu mjesto kemijske analize može koristiti i informacija o tomu gdje je i kad kovan. Čini mi se da je za golemu većinu kovanica, osobito vrednijih, točno poznat sastav.
Osim otapanja u kiselini, možda bi se moglo pokušati kakvim finijim brusnim papirom jednostavno ostrugati što veći dio lema. Ono što zaostane tako će se moći ukloniti kemijskim putem s puno manjim rizikom po zlatnik.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr