Zašto je BCl3 (Cl-klor, NE jod) nepolarana molekula? (3 bi trebao biti kao mali broj u desnom kutu dolje)

Ime i prezime: Petrić Petra petrinić_1996@hotmail.com

Prije nego što prijeđemo na odgovor na postavljeno pitanje, preporučujem pročitati prvi dio ovog odgovora.

Zatim, razmotrimo još jednom slučaj molekule amonijaka. U molekuli amonijaka, NH3, dušikov se atom nalazi izvan ravnine definirane trima vodikovim atomima. Dušik je elektronegativniji od vodika, pa je središte negativnog naboja pomaknuto (izvučeno) iz ravnine u kojoj leže vodikovi atomi. Zato je molekula amonijaka polarna.

Na prvi pogled čovjek bi rekao da slično razmatranje mora vrijediti i za molekulu borova triklorida, BCl3, s tom razlikom što je bor elektropozitivniji od klora, pa bi središte pozitivnog naboja trebalo biti smješteno izvan ravnine definirane trima klorovim atomima. Međutim, postoji bitna strukturna razlika između molekule borova triklorida i molekule amonijaka: u molekuli borova triklorida sva se četiri atoma (tri atoma klora i jedan atom bora) nalaze u istoj ravnini, tako da se središta pozitivnog i negativnog naboja poklapaju i nalaze se u središtu borova atoma, pa je ukupan dipolni moment jednak nuli.

Građu molekule možemo predvidjeti na temelju Lewisove strukture. Dušikov atom ima pet valentnih elektrona od kojih su tri angažirana za stvaranje veze s trima atomima vodika, a preostala dva ostaju kao nepodijeljeni elektronski par. Stoga je atom dušika u molekuli amonijaka okružen četirima "ligandima": trima atomima vodika i jednim nepodijeljenim elektronskim parom. Ta su četiri liganda usmjerena iz središta (dušikovog atoma) u vrhove zamišljenog tetraedra.

Borov atom ima tri valentna elektrona, te su u molekuli borova triklorida sva tri borova valentna elektrona angažirana u stvaranju veze s trima klorovim atomima. Stoga u toj molekuli ne postoji nepodijeljeni elektronski par koji bi zauzimao četvrto mjesto, pa je struktura takva da tri klorova atoma strše iz borova atoma u vrhove zamišljenoga jednakostraničnog trokuta.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr