Tražio sam na tražilici objašnjenje što je fruktoza i da li se koristi / i kako / u prehrani dijabetičara i naravno gdje se može nabaviti i u kom obliku pa sam tako došao i do Vaše adrese.Ako nešto znate molim Vas da mi odgovorite. Unaprijed Vam se zahvaljujem i želim Vam mnogo uspijeha u daljnjem radu.

Ime i prezime: Josip Hegyi slavonac@email.hinet.hr

Fruktoza ili voćni šećer je monosaharid koji se nalazi u voću (i ne samo u voći) pa je po tome dobio ime. Molekulska formula je ista kao formula glukoze (C6H12O6), ali se razlikuju u strukturnoj formuli. Fruktoza je slađa od glukoze i koristi se u prehrani dijabetičara. Osim što je potrebno manje fruktoze za zaslađivanje, koncentracija fruktoze u krvi nije kontrolirana inzulinom (a dijabetes je povezan s nekim greškama u inzulinskoj regulaciji). Ipak, fruktoza utječe na metabolizam glukoze, a ima i hranjivu vrijednost (za razliku od sladila poput saharina).
Za nabavu fruktoze najbolje je da pitate u ljekarni, ali u vezi ishrane svakako se savjetujte s liječnikom.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr