Zašto su opasne otpadne vode u kojima ima detergenta?

Ime i prezime: Barbara Grgic barbara62@windoowslive.com

Opasnost je stvar perspektive. Nekim bićima to će zagađenje koristiti, nekima će pak smetati. Prema danas popularnom konzervativističkom gledištu na okoliš, opasno je sve što na bilo koji način mijenja uvjete u nekom staništu. Promjena uvjeta gotovo nužno znači da će neke vrste prosperirati, a neke ispaštati te možda čak izumrijeti. Poradi toga, ispuštanje bilo čega u okoliš općenito je opasno.
Što se konkretnog pitanja tiče, nije baš pretjerano konkretno. Misliš li na kemijske spojeve, deterdženti su problematični u okolišu jer su teško razgradivi pa dugo tamo ostaju i usput mijenjaju fizikalna svojstva vode u kojoj su otopljeni, a neki su od njih i toksični. Misliš li pak na sredstva za pranje, treba misliti i na sve one dodatke koje sadrže. Oni za koje se sjećam da su poznati kao problematični su fosfati, ali danas su već poprilično izbačeni iz uporabe. Njihova glavna krivica bilo je to što su potrebni svekolikom bilju za rast pa su, gdje bi ih se puno nakupilo, izazivali pretjerani rast algi (cvjetanje mora) i posljedično gušenje ostalog življa.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr