Poštovani, Htio bih znati više o Molybdenu (VI), ali ne pronalazim baš puno informacija na Internetu. Npr. koje komplekse radi, sa kojim spojevima, kako izgledaju te strukture, te informacije o monodentatnim i polidentatnim ligandima ....općenite stvari Bio bih Vam zahvalan ako bi me mogli uputiti na neku literaturu ili linkove na Internetu.

Ime i prezime: Dejan Horvat dexter898@gmail.com

 


Prvo i prvo, "Molybden (VI)" više podsjeća na naslov kakvog znanstvenofantastičnog filma negoli na oksidacijsko stanje jednog kemijskog elementa. Puno bi ljepše bilo vidjeti molibden(VI) ili, naprosto, molibdenove(VI) spojeve.

Što se tiče spojeva molibdena(VI), nisu baš najtipičniji primjeri koordinacijske kemije. Šesterostruki pozitivni naboj daleko je previše za bilo kakvu samostalnost, a k tomu je i uzrokom da se kao ligandi nalaze vrste poput oksidnog, sulfidnog ili nitridnog aniona. Posljednji anion naročito je zanimljiv jer vezanjem dušika na jedan metaloprotein koji sadrži molibden počinje proces nitrifikacije tla dušikom iz zraka, što izvode neke bakterije.
Uzmeš li molibdenov(VI) oksid te ga otopiš u kakvoj jakoj lužini, vjerojatno ćeš nakon nekog vremena dobiti kristale kakvog molibdata poput Na2MoO4 ili (NH4)2MoO4. Slično se i otapanjem molibdenovog(VI) sulfida u otopinama alkalijskih sulfidâ mogu dobiti tetratiomolibdati. U obje grupe spojeva koordinacija molibdenovih atoma je tetraedarska, a isto je i u tetranitridomolibdatima, s tim da za njih ne znam kako se spravljaju. Ako otopine molibdatâ nisu dovoljno lužnate, molibdati će se riješiti nešto kisika i početi vezati u vrste poput Mo2O72−, Mo6O192− ili Mo7O246−. Izim prvog aniona, u tim su spojevima molibdenovi oktaedarski okruženi kisikovima, a pojedini oktaedri međusobno spojeni preko bridova ili ploha. Nešto od toga možeš vidjeti na Wikipediji, a nešto se dade naći i ako se kakvoj tražilici javiš rječju "molybdate". Pored molibdatâ u kojima je povezano po nekoliko molibdatnih oktaedara, ima i takvih u kojima se formiraju aniončine od po nekoliko stotina atoma, kao i heteropolimernih spojeva od kojih su najpoznatije heteropolikiseline, poput fosfomolibdenske kiseline, H3[PMo12O40]. Za komplekse sa složenijim ligandima ne znam koliko ih ima, ali vjerojatno je da su takvi daleko češći u nižim oksidacijskim stanjima molibdena. Ipak, može se naći i spojeva poput tris(1,3,5-tris-t-butil-1,3,5-triazacikloheksan)trioksomolibdena(VI) ili (1,4,7-triazaheptan)trioksomolibdena(VI) za koje se može reći i da su ustvari adukti molibdenovog(VI) oksida i tridentatnih liganada.

S nekoliko spojeva koje sam spomenuo jedva da sam zagrebao površinu koordinacijske kemije molibdena, ali poslužit će kao slika onoga što je danas poznato. Ovisno o tomu kako si si zamislio to "više", dobar je početak, barem ako imaš korisnički račun na CARNet-u, kopati po znanstvenoj literaturi, najbolje pomoću servisâ Scopus ili Science Direct. Isto tako, možeš se zaputiti i do gradske knjižnice te potražiti što ima od kemijske literature. "Opća i anorganska kemija" sadrži nešto korisnih informacija, a isto tako i Mellorova "Moderna neorganska hemija". Naletiš li na kakav fakultetski udžbenik anorganske kemije, trebao bi naći i više nego dovoljno informacija. Na kraju, ako sve to ne bude dostatno te se pojavi kakvo složenije pitanje, e-škola i dalje stoji na usluzi.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija