Ja vas pitam samo i jedino za BROJEVE izomera za neke spojeve;npr.koliko izomera ima butanol,pentanol,buten,penten itd.,jer kad bih znala njihov točan broj ne bi ih bilo potrebno crtati,čime bih si uštedjela dosta vremena.

Pitanje postavila: Tamara Rašić: fanirasic@yahoo.com

Nazalost, mislim da je cilj zadatka da se crtanjem dodje do tog broja. Bilo tko ti ovdje moze dati odgovor na pitanje koliko ima razlicitih konstitucijskih (ili bilo kojih drugih) izomera nekog spoja kad znamo o kojem je spoju rijec. Dakle ako je to butanol, ono sto bismo napravili je to sto i svako drugi treba napraviti. Nacrtati tih nekoliko struktura ili ih zamisliti u glavi. Nema smisla izvadjati neke matematicke formule za tako male spojeve. Pocnes stavljanjem -OH skupine na prvi od cetiri C atoma. Dobijes 1-butanol. Pomaknes -OH skupinu na drugi C atom. Dobijes (R)-2-butanol i (S)-2-butanol. Ukoliko niste obradili kiralnost, imaj na umu da su ta dva enantiomera isti konstitucijski izomer (2-butanol) pa ih brojis kao jedan. Sad vise ne mozes pomicati -OH skupinu na treci atom jer se vracas na isto, sto zasigurno znas. Sad treba sastaviti razgranate konstitucijske izomere. U slucaju butanola postoje samo dva i ta su 2-metil-1-propanol i 2-metil-2-propanol. I sada ih izbrojis. Ne znam za brzu metodu od ove kad se radi o tako malim spojevima. Isto je naravno s alkenima (pazi na cis i trans stereoizomere kako je vec napomenula Tanja) i s bilo kojim drugim spojevima. Najprije mjenjas mjesto funkcionalne skupine na osnovnom ugljikovom skeletu, pa zatim mjenjas skelet. Mozes i nekim drugim sistemom, ali ga se dobro drzi. U suprotnom, ako ces crtati 'po sjecanju', vjerojatno ces nesto propustiti. Mala napomena: prema novijoj nomenklaturi organskih spojeva lokanti se pisu neposredno ispred sufiksa ili prefiksa na koji se odnose. Tako bi 2-metil-2-propanol postao 2-metilpropan-2-ol. Kod slozenijih spojeva takav je nacin imenovanja pregledniji. Nadam se da u tvom pitanju nisam detektirao krivi pristup ucenju kemije. Napisala si da u udzbeniku pise broj izomera za prvih nekoliko predstavnika skupine spojeva. To pise samo zato da se stekne predodzba o naglom povecanju broja izomera s povecanjem broja atoma. Nitko nije predvidio da se tablica nauci napamet! Kemija se kao i sve ostale prirodne znanosti uci s razumijevanjem. Osobno takav pristup NIKAD nisam pozalio. Jedino sto ces nauciti napamet (ne zato jer moras, vec usput) su beznacajne sitnice koje vrlo cesto trebas. Do vremena kad se spremis za prijamni ispit znati ces molarne mase preko 20 kemijskih elemenata na do 4 decimale :)). Sretno na prijamnom ispitu!

Odgovorio: Marko: mduksi@hpd.botanic.hr

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija odgovoreno 05.07.2000.
geografija kemija biologija astronomija fizika back