Molim Vas,možete li mi reći točan broj izomera za alkene,alkohole i ostale spojeve koji ih imaju.

Pitanje postavila: Tamara Rašić: fanirasic@yahoo.com

Broj izomera ovisi o broju ugljikovih atoma u spoju. Npr. propan ima samo jedan izomer, samog sebe, Butan ima dva, sebe i 2-metilpropan, pentan ima sebe, 2-metilbutan, 2,2-dimetilpropan itd. Znači da broj izomera nije točan, već se treba utvrditi za svaki spoj. Inače, izomeri su spojevi istog broja atoma, ali različitog prostornog rasporeda i u stvari su obična kombinatorika

Jedna ispravka: buduci da je ocito bila rijec o kontitucijskim izomerima, ne radi se o razlicitom prostornom rasporedu, vec o razlicitom ugljikovom skeletu nekog spoja. Kad bi spoj istog ugljikovog skeleta imao izomere razlicitog prostornog rasporeda atoma ili skupina atoma, to bi bili stereoizomeri.
Marko

Da, istina je, a osim toga i alkohole gledamo na isti nacin, nije to nista specijalno, kao ni ostalo. Npr. butanol i 2-metilbutanol....Ono sto ce biti u prijamnom je broj izomera nekog spoja koji sadrzi 6 maksimalno sedam atoma, ili cis i trans spojevi za sto je Markova ispravka jako bitna.

Odgovorila: Tatjana Maricic: Tatjana.Maricic@public.srce.hr

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija odgovoreno 03.07.2000.
geografija kemija biologija astronomija fizika back