Moze li se ozon sinteticki stvoriti i ako moze,moze li se onda prenesti do gornjih slojeva atmosfere?

Pitanje postavio: Igor Morić: igor.moric@zd.tel.hr

To nije nikakav problem i elektricna praznjenja koja bi simulirala munje i UV zracenje se bez problema proizvode u laboratorijima. Ono sto je problem je dovesti taj ozon u gornje slojeve atmosfere. Samo ozon je kancerogen pa njegova proizvodnja na povrsini zemlje nije nesto pozeljno, premda ga ljudi djelomicno i proizvode (Jedan od izvora ozona u ni?im slojevima su i du?icni oksidi, koji nastaju u automobilskim motorima, a apsorbiraju i vidljivo svjetlo pri cemu nastaju slobodni radikali kisika, koji sa molekulama kisika daju ozon.). Cak kada bi se i moglo napraviti tvornica ozona u stratosferi, to bi bilo besmisleno, jer se ozon i onako neprekidno proizvodi pod utjecajem UV-zraka sa sunca, a razrjedjenost gornjih slojeva atmosfere se nemoze promjeniti izgradnjom tvornice.

Odgovorio: Goran Stefanic stefanic@rudjer.irb.hr

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija odgovoreno 08.05.2000.
geografija kemija biologija astronomija fizika back