Molim Vas, kako izračunati 10%-tnu otopinu željezo(II) sulfata heptahidrata volumena 1000 ml? Hvala!

Ime i prezime: Kristina Ivankovic kristinaivankovic@ymail.com

Otopine se mogu pripravljati, pretakati, analizirati, pa čak i piti, ako nam je tako po volji, ali računanje nije od radnji koje su na njima primjenjive. Ono što valjda želiš je izračunati koliko čega trebaš za pripravu takve otopine.
To pak traži poznavanje njezine gustoće, što vrli autor zadatka nije dao, jamačno krivo misleći da se za sve vodeno može reći da ima gustoću vode. Kako taj podatak nemam ni ja (jer ga nema u CRC-ovim tablicama), mogu tek reći što treba računati. Volumen već imaš i njime samo trebaš pomnožiti gustoću otopine da dobiješ njezinu masu. Iz mase i masenog udjela lako ćeš dobiti koliko u nju ide željezovog(II) sulfata. Iz te mase pak možeš izračunati masu željezovog(II) sulfata heptahidrata (množina je ista) i onda ti ostaje samo još oduzeti tu masu od mase otopine, da dobiješ masu vode.