Koliko iznosi kolalna koncentracija rastvora nastalog rastvaranjem 5g modre galice u 5,55mola H2O, ako je Ar(Cu)64 i Ar(S)32? Mozete li mi pomoci da rijesim ovaj zadatak. Meni ispadne 2, a u odgovorima je 0,2. hvala

Ime i prezime: Vesna Tosic vesna.vesna.vesna@hotmail.com

Ako su zadane samo mase ili množine, a traži se nekakva koncentracija (što zahtijeva volumen), mogu odmah reći da je zadatak dosta nesretno postavljen (čak i zanemarivši nepotrebne, zbunjujuće i netočne relativne atomske mase), osim ako se nekim slučajem ne misli na molalnost otopine, koja je definirana kao omjer množine otopljene tvari i mase otapala:

b(X) = n(X)/m(otapalo)

Kako je nju najjednostavnije izračunati, lako ćemo vidjeti radi li se o njoj:

b(CuSO4) = n(CuSO4)/m(H2O)

= [m(CuSO4)/M(CuSO4)]/[m(H2O, otapalo) + m(H2O, modra galica)]

= [m(CuSO4(H2O)5)/M(CuSO4(H2O)5)]/{M(H2O)∙[(n(H2O, otapalo) + 5∙m(CuSO4(H2O)5)/M(CuSO4(H2O)5)}

Iako je doprinos vode koja dolazi iz modre galice (koja je pentahidrat bakrovog(II) sulfata) razmjerno malen, nije baš ni osobito teško to uračunati, tako da se krajnji izraz čini ponešto složenim, iako to stvarno nije. Kad se ubace sve brojke, dobije se da molalitet bakrovog sulfata u toj otopini iznosi 0,197 mol/kg, što se lijepo poklapa s brojkom iz rješenja (da se zanemari voda što dolazi od modre galice, ispalo bi baš 0,200 mol/kg). Odakle tebi deset puta više, nisam siguran. Možda si štogod krivo preračunala.