Možda je stvar jednostavna ali ja je ne mogu dokučiti. Radi se o zadatku iz područja o ravnoteži kemijskih reakcija. Miješanjem jednakih množina tvari A i B nakon uspostavljanja ravnoteže 2/3 polarnih tvari prijeđu u produkte C i D. Koliko iznosi konstanta ravnoteže te reakcije ? Rj.- 4 Zašto? Hvala

Ime i prezime: Lovel Meštrović lm190195@gmail.com

Prvo, nije "polarnih tvari" nego "polaznih tvari". Drugo, u zadatku nedostaje jedan bitan podatak, a to je podatak o jednadžbi kemijske reakcije koju promatramo. Autor zadatka očito je podrazumijevao da ta jednadžba glasi:

A + B ⇄ C + D

pa bi bilo zgodno da ju je i napisao.

Konstanta ravnoteže te reakcije definirana je izrazom:

K = [C]·[D]/[A]·[B]

U zadatku je zadano da je 2/3 polaznih tvari prešlo u produkte. To znači da se ravnotežne koncentracije tvari A, B, C i D odnose kao 1/3 : 1/3 : 2/3 : 2/3. Uvrštenjem tih vrijednosti u gornji izraz dobivamo:

K = (2/3)2/(1/3)2 = (4/9)/(1/9) = 4/1 = 4

I to je to.