Možete li mi napisati o toksičnosti fenola kao jedinjenja i fenola kao predstavnika? Koji su simptomi trovanja?

Ime i prezime: Tamara Pašalić tamaraa_tasha04@hotmail.com

Počet ću od toga da sam negdje naučio da su fenoli otrovni i, budući da se jedan od metilfenola koristi(o) kao dezinfencijsko sredstvo, vjerojatno nešto što jednostavno i neselektivno ubija sve stanice u kojima se nađe. Dalje mogu jedino kopati po Internetu. Pretraga me razmjerno brzo dovodi do Wikipedijske stranice o fenolu. Tamo piše da fenol pravi rusvaj gdje god da se nađe te da je to vezano za to kako se što gdje otapa (moguće da rastura stanične membrane) i oksidativni stres, budući da fenol lako pravi radikale. Isto vjerojatno vrijedi i za ostale jednostavne fenole. Međutim, tu ne treba ići previše u poopćavanje jer su polifenoli obično poznati kao antioksidansi tako da danas vlada mišljenje da je zdravo imati ih u prehrani.
Više informacija o tomu što fenol radi naći ćeš u ovom radu.