Što se događa s tekućinom u čaši nakon nekoliko dana ? Zbog čega se poklopac diže tijekom vrenja ? Kako znojenje snižava temperaturu tijela? Zašto su prije snižavali temperaturu alkoholom? Zbog čega se rashladni uređaji montiraju na više, a grijalice niže? Kako znamo kvalitetu vina za vrijeme jematve?

Ime i prezime: Borna Marić bm84314@gmail.com

Zašto je nebo plavo? Zašto je more plavo? Zašto djeca nekad, ali ne uvijek, imaju istu boju očiju kao i netko od roditeljâ? Kako nastaje duga? Zašto se crvenimo kad smo ljuti ili nas je nečega sram? Zašto kuhinjska kristalizira u sitne kockice? Zašto neke zmije imaju kosti nogu? Čemu služi slijepo crijevo? Kako znamo gdje su nam noge kad ih ne vidimo? Zašto led pluta na vodi? Ima li života na Mjesecu? Kako nastaje pomrčina Sunca? Zašto crveni kupus mijenja boju ako ga zaoctimo ili pospemo sodom? Zašto nam je hladnije kad puše vjetar? Kako bumbar uspijeva letjeti s tako sitnim krilima? Zašto zapadne obale Afrike linijom prate istočne obale Južne Amerike? Što je to plamen? Što se događa s hranom u želucu? Kako drveće doprema vodu do najviših listova? Zašto magnet privlači željezo, ali ne i bakar? Zašto su izumrli dinosauri?

Znanost je već odgovorila na sva ova pitanja. Na ona koja si ti postavio vjerojatno može odgovoriti i tvoj udžbenik kemije, ako mu pomogneš vlastitim promišljanjem.

Hoću reći, krasna je znatiželja, ali ovo previše miriše na zadaću. Svako pitanje traži zaseban tekst da se odgovori. Ako kreneš s jednim po jednim, možda povjerujem da te stvarno zanimaju odgovori.