Poštovani, pišem završni rad o Ivanu Mareku, i moram napisati tumačenje njegovog 1. udžbenika iz organske kemije, a taj udžbenik nigdje ne mogu nabaviti. Zanima me postoji li negdje da se taj udžbenik može nabaviti u elektroničkom obliku i imate li kakvu literaturu vezanu uz njega (jer dodatne literature nikad dosta). Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru!

Ime i prezime: LEA MANDIĆ lea1700@gmail.com

Do udžbenika organske kemije prof. Ivana Mareka iz 1890. godine malo je teže doći. Jedan primjerak postoji u knjižnici zagrebačkog Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije, no trenutačno je nedostupan. Pokušaj ih kontaktirati krajem kolovoza ili početkom rujna. Ako ti je to predugo za čekati, pokušaj se interesirati u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, možda i oni imaju svoj primjerak.

Što se tiče literature o Ivanu Mareku, svakako pogledaj članak o njemu u knjizi akademika Nenada Trinajstića "100 hrvatskih kemičara", Školska knjiga, Zagreb 2002., te članak prof. Krešimira Jakopčića "Vladimir Prelog i Zavod za organsku kemiju", Kemija u industriji 3/2007, 95–107.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr