Poštovani, jako me zanima način rješavanja sljedećeg zadatka, pa ukoliko nađete vremena...unaprijed hvala! Čovjek u prosjeku dnevno izluči 1500 mL znoja. Glavni sastojak znoja je voda, koja isparavanjem hladi tijelo. Ako pretpostavimo da otopljene tvari ne utječu bitno na volumen znoja vodena para nastala isparavanjem znoja jedne osobe u jednom danu pri normalnim okolnostima zauzima volumen ? mL. Anja Ančić

Ime i prezime: anja ančić mandarina123@net.hr

Ideja zadatka je odrediti koliki volumen zauzima vodena para pri normalnim okolnostima nastala isparavanjem 1,5 L vode. Iz volumena vode dobiješ masu vode (gustoća ti je ili zadana ili uzimaš jednostavno 1 g/cm3), a iz mase izračunaš množinu vode koja je isparila. S obzirom da za normalne okolnosti znaš da je molarni volumen 22,4 L/mol, možeš iz množine vodene pare (koja je jednaka množini vode koja je isparila) izračunati volumen vodene pare koristeći formulu V = Vm*n.

Pozdrav i sretno na ispitu.

P.S. Ako budeš imala ovakav zadatak na ispitu, pripazi za koliko dana se traži rješenje. Sastavljači ovakvih zadataka često vole pitati koliko je volumen u tjedan dana ili mjesec dana pa u tom slučaju ne zaboravi pomnožiti svoje rješenje s brojem dana ili brojem osoba koje se znoje.

Odgovorio: Tomislav Begušić   tomislav.begusic@chem.pmf.hr