Poštovani, prije svega, čestitam na ideji davanja online odgovora na znanstvena pitanja koja ponekad znaju pošteno izmučiti njihovog postavljača. Mislim da bi se ovo moje pitanje moglo klasificirati kao pitanje iz područja kemije. Jedna moja kolegica na poslu (ostat ćemo anonimni) ima problema sa željezom u krvi pa na preporuku (svoje) liječnice opće prakse (dakle, ne radi se o alternativnoj nego mainstream medicini) jede jabuke u koje zabija čavle (neoksidirane). Nakon što čavli odstoje u jabuci preko noći, ujutro ih izvadi i pojede jabuku te time, navodno, nadoknađuje manjak željeza u organizmu. Ima li to Vama ikakvog smisla? Meni i nekim mojim kolegama s posla (ostat ćemo anonimni) nema ni najmanje. Zahvaljujem na odgovoru. Pozdrav, Vatroslav Kubica

Ime i prezime: Vatroslav Kubica sircko@yahoo.com

 


Preporuka liječnice, iako definitivno čudna, neobična i neočekivana, nije posve bez osnove.

Ostavimo li, naime, željezne čavle u jabuci preko noći, jabučna kiselina i druge kiseline iz jabuke otopit će nešto materijala od kojega je načinjen čavao, pa će taj materijal u obliku metalnih kationa ostati u jabuci. Jedenjem tako "obrađene" jabuke u organizam ćemo unijeti te katione, što načelno može pomoći u liječenju poremećaja nastalih zbog manjka tih tvari u organizmu.

Međutim, predložena terapija ima i niz nedostataka. Prvo, jako je teško procijeniti i kontrolirati količinu željeza koja će se na taj način osloboditi iz čavla i potom unijeti u organizam. Ona će možda biti premala, a možda i prevelika. Drugo, velika je vjerojatnost da željezni čavao osim željeza sadržava i manje količine drugih metala (nikla, kobalta, vanadija, kroma...) od kojih neki mogu biti prilično štetni, pa se može dogoditi da se pacijent izliječi od nedostatka željeza, ali u isto vrijeme i otruje nekim od tih metala. I treće, površina željeznih čavala može biti zaprljana raznim tvarima kojima nije mjesto u ljudskoj prehrani zdravih, a pogotovo bolesnih ljudi (razna mineralna ulja i masti, premazi, prljavština i slično).

Zaključno, mogu reći da navedeni savjet liječnice smatram najblaže rečeno bizarnim, pogotovo uzevši u obzir da na tržištu lijekova i dodataka prehrani postoji čitav niz ne pretjerano skupih pripravaka namijenjenih nadoknađivanju nedostatka željeza. Stoga bi bilo preporučljivo da se Vaša kolegica prije započinjanja terapije još posavjetuje s nekim drugim liječnikom ili ljekarnikom.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija