Ime i prezime: arnela pasanbegovic arnnella@hotmail .com

Ako pretpostavimo da je

2 SO2 + O2 -> 2 SO3

elementarni korak reakcije (a vjerojatno nije jer su ternarne reakcije iznimno rijetke) i korak koji određuje brzinu, onda se izraz za brzinu reakcije može napisati kao:

v = k*p(O2)*p(SO2)2

Ako, i samo ako, su tlakovi kisika i sumporova dioksida jednaki onda izraz poprima slijedeći oblik:

v = k*p3

Tlak i volumen su vezani obrnuto proporcionalno. Ako se jedan udvostruči drugi padne na polovicu vrijednosti. Dakle, ako se volumen poveća 3 puta onda će pritisak pasti 33 puta (zbog 3. potencije u izrazu) tj. pasti će 27 puta.

Zadatak je loš na mnogo razina i pogrešno koncipiran.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr