Poštovani, zanima me koji su to fizikalno-kemijski razlozi zbog kojeg kvarcno staklo ne apsorbira ni vidljivo ni UV zračenje? Pretpostavljam da molekule SiO2 jesu oscilatori i mogu apsorbirati energiju da bi ekscitirali pi elektrone... Da li to onda znači da je energija koja bi njima trebala za prijelaz u više energijsko stanje veća od one koju bi maksimalno mogu primiti od fotona vidljivog, odnosno UV zračenja? Unaprijed Vam hvala!

Ime i prezime: Andrijana Kološa andrijana.kolosa@gmail.com

Kada govorimo o energetskim stanjima molekule moramo razlučiti rotacijska, vibracijska i elektronska stanja (imamo i energetska stanja jezgara, ali energije tih prijelaza leže u polju gama zraka). Za prijelaz nekog sustava u pobuđeno energetsko stanje potrebno je da dođe do apsorpcije fotona točno određene valne duljine.
Za apsorpciju u UV i vidljivom dijelu spektra obično su zaslužni elektronski prijelazi i, rjeđe, vibracijski. Kod SiO2 ne postoji takvo stanje u koje bi molekula mogla prijeći apsorpcijom fotona iz UV ili vidljivog dijela spektra.

Ukratko, da.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr