I opet pozdrav? Oprostite što vam postavljam puno pitanja umjesto da uklopim u jedan post, ali kad mi sve to padne na pamet odvojeno :D Evo pitanjca: kad se porežemo/ogrebemo, i pustimo vodu po rani, peče nas. Je li to peckanje nekakva reakcija tijela kao sustava, ili je riječ o kemijskoj reakciji koja se događa na površini rane i oslobađa toplinu ili što već što mi osjetimo kroz peckanje? Ako ne budete znali odgovor na ovo pitanje, nema veze (mislim da to više pripada biologiji), nije zadatak iz škole nego sam ja prilično znatiželjno dijete :D Hvala unaprijed na odgovoru na post, makar mi ne uspjeli odgovoriti na pitanje :)

Ime i prezime: Nikolina Jurković nina.mala98@gmail.com

Iskreno, ne bih znao točno. Peckanje je, pretpostavljam, evolucijska stvar koja nam govori da ne diramo ranu i pustimo ju da zaraste. Pretpostavljam da je mlaz vode dovoljno jak da ekscitira završetke živaca iako moram reći da nisam nikad to primjetio kod sebe.

Kemijske reakcije se uvijek događaju na otvorenoj rani (zarastanje je jako komplicirana kemijska reakcija, kao i sve ostalo), ali i na koži i unutar organizma i uopće posvuda. Sumnjam da bi neka takva reakcija bila dovoljno egzotermna da osjetiš peckanje. Pogotovo jer držiš ruku pod mlazom vode sobne temperature.

Htio bih ti poručiti još dvije stvari:

1) Uvijek nam je draže dobiti nekoliko odvojenih pitanja nego jedno ogromno i
2) Drago nam je odgovarati na pitanja znatiželjnih učenika i radimo to rado čim uhvatimo vremena. Slobodno nam postavljaj još ovakvih pitanja, lagano nam je dosta puževa i lubenica i domaćih zadaća.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr