Pozdrav još jednom! :) evo, baš sam u dodiru s ledom iz hladnjaka, i palo mi je napamet, kad uzmemo kocku leda, u njoj možemo vidjeti mjehuriće (ili kapljice, još nisam sigurna :D ) Koja je to tvar? Otopljeni zrak, minerali????? Unaprijed hvala na odgovoru mojoj znatiželji :)

Ime i prezime: Nikolina Jurković nina.mala98@gmail.com

U vodi je otopljeno mnogo plinova. Neki se otapaju bolje, a neki slabije. Stajanjem se neke od molekula tih plinova izdvoje i na stijenkama posude nastaju mjehurići. Kad se voda zaledi ona zarobi te mjehuriće.

Također, kad kad se voda ledi, molekule vode se uređuju po jednom točno određenom pravilu. Ako se neka od molekula plina nađe na mjestu predviđenom za molekulu vode onda će takva molekula biti istisnuta s tog mjesta. Kad se nakupi dovoljno molekula plina nastat će mjehurić koji onda bude zarobljen u kristalu. Kemičari često koriste ovo pravilo da kristalizacijom tvari postaju manje onečišćene.

Dakle, mjehurići nisu po sastavu identični zraku, omjeri plinova u njima mogu biti različiti, ali u biti da, potječu uglavnom iz zraka.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr