Pozdrav.Pošto se pripremam za natjecanje iz kemije imam jedno pitanje vezano uz sljedeći zadatak: Zagrijavanjem tvari A nastaje elementarna tvar B i plin C u čijem prisutsvu tinjajuća trešćica plane.Pare tvari B su otrovne.Plin C u smjesi s plinom D u omjeru 1:2 daje eksplozivnu plinsku smjesu čijom eksplozijom nastaje kemijski spoj F. A- B- C- D- E- F- Na temelju svoga znanja i logike zaključio sam sljedeće A-Živin(ii)oksid B-Živa C-Kisik D-Vodik E-? F-Voda Neodgovoreno je ostalo samo pitanje E na koje nisam uspio saznati odgovor.Molio bih da netko provjeri da li je sve točno i da li netko zna odgovor na pitanje E.Zahvaljujem unaprijed i molim odgovor čim prije jer mi treba za natjecanje! Pozdrav!!!

Ime i prezime: Damjan Korak damjan.korak@windowslive.com

Dragi Damjane,

u tvom se zadatku nigdje ne spominje što se događa s tvari E, ni u kom procesu nastaje niti kako se troši. Pogledaj zadatak pa pitaj ponovno.

Odgovorio: Igor Huskić   sal.saturni@gmail.com