Pozdrav! Nadam se da mi možete pomoći u vezi nečega što nije konkretno vezano za pitanja na koja inače odgovarate... Zanima me zašto po forumu svi pišu da se nakon završenog faksa PMF kemija ne može naći posao u Hrvatskoj, odnosno da li je to uopće istina? Doduše, navodi se i da par najboljih studenata dobije posao na Ruđeru i to je to, ali evo ja sam npr. vidjela na stranici faksa da je ove godine magistriralo 13 studenata, što je stvarno malen broj pa mi nije jasno kako svi oni ili barem većina ne mogu naći posao :/ Gdje je uopće moguće zaposlit se nakon tog faksa a da nisu instituti ili fakulteti i kakvo je Vaše iskustvo kad su u pitanju studenti s tog faksa? Ako mi možete pomoći bila bih Vam zahvalna i ispričavam se što pitam nešto nevezano za gradivo za što i služi stranica... Puno pozdrava, Leonarda

Ime i prezime: Leonarda Pratežina lea.prat1@live.com

 


Draga Leonarda, siguran sam da si svjesna ekonomske situacije u kojoj se Hrvatska (i dio svijeta) nalazi. Nalaženje posla u ekonomski teškim vremenima problem je za svakoga. Međutim, mogu ti reći da je kemičarima sigurno lakše naći zaposlenje nego dobrom dijelu drugih ljudi.

Ne znam što se piše po forumima niti me zapravo zanima. Takve napisotine treba uvijek uzimati cum grano sallis. Ono što ti mogu ponuditi jest jedino moje iskustvo o životu nakon diplome. Istraživački smjer kemije završi u prosjeku oko 30 studenata godišnje. (Trinaest ih samo ima promociju.) Mnogi od njih se odluče za nastavak studija na nekom od domaćih ili stranih sveučilišta; tj. "upišu" doktorat. Oni koji se ne odluče za nastavak studija se najčešće zaposle u "industriji". Farmaceutske kuće poput Plive, Krke, Galapagosa ili Galenskog laboratorija zapošljavaju kemičare, najčešće organske sintetičare i analitičare, za rad u laboratorijima i postrojenjima. Kemičari se također zapošljavaju u petrokemijskoj industriji (INA), u industriji proizvodnje deterdženata (Saponia), industriji proizvodnje pesticida i otrova, metalurškoj industriji i u drugim industrijama u kojima postoji potreba za stručne osobe sa znanjem kemije. Čak i HEP treba kemičare (jedna naša bivša studentica radi u NE Krško). Tu su još i državne agencije i zavodi poput Zavoda za toksikologiju, zatim bolnice, forenzički institut "Ivan Vučetić" i slično. Na kraju ti uvijek ostaje rad u obrazovanju; profesori kemije nisu traženi kao profesori kemije i biologije, ali zbog nedostatka kadra škole često uzimaju i studente.

Mislim da je iz ovog jasno da posla ima i da ga samo treba tražiti. Ima toga još, ali mislim da je ovo dovoljno da te uvjeri da je kemičarima u Hrvatskoj (relativno) lako naći posao.

Pozdrav,

p.s. Nemoj se ispričavati zbog pitanja, tu smo da pomognemo odgovoriti na sva "kemijska" pitanja.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija