Za zadaću iz kemije smo imali crveni kupus kao univerzalni indikator. Htio bih vas pitati u koju boju će se promijeniti: ocat i otopina crvenog kupusa, vodovodna voda i otopina crvenog kupusa, destilirana voda i otopina crvenog kupusa, otopina kuhinjske soli i otopina crvenog kupusa, otopina sode bikarbone i otopina crvenog kupusa. Imam i pitanje, koje su otopine kisele, a koje lužnate. I koji je zaključak. Hvala unaprijed. Pozdrav!

Ime i prezime: Marko Vujanović-Kotarščak marko.kotarscak99@gmail.com

Smisao domaće zadaće je da sam napraviš pokus, da uočiš što će se dogoditi, da to opišeš i da potom iz toga izvedeš nekakve zaključke. Tijekom izrade pokusa steći ćeš određena znanja i vještine koje ne bi stekao kad bi ti netko servirao gotov odgovor i zato je važno da se sam potrudiš oko toga.

Vezano uz pitanje koje su od navedenih tvari kisele, koje lužnate, a koje neutralne, vidi ovdje.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr