Reakcijom između aluminija i klorovodične kiseline dobiva se vodik,aluminijev klorid (i voda ako je kiselina razrjeđena).Kako da odvojim aluminijev klorid iz otopine?

Ime i prezime: Julija julijaz@hotmail.com

Prvo bih napomenuo da otapanjem aluminija u klorovodičnoj kiselini nikad ne dobiješ vodu. Nijedan od reaktanata ne sadrži kisik, a to što je voda prisutna od početka reakcije ne znači i da nastaje.

Što se samog odvajanja tiče, uspjeh ovisi o tomu što ti je cilj. Ako želiš bezvodni aluminijev klorid, moram te odmah razočarati činjenicom da se dotični spoj najlakše dobije tako da preko užarenog aluminija provodiš klor ili klorovodik, dok drugačije vjerojatno ne ide.
Ono što možeš dobiti iz otopine je aluminijev klorid heksahidrat, a jedini je način da otopinu uparavaš dok ne počne kristalizacija. Kristale treba zatim brzo otfiltrirati (ili odsisati, ako imaš za to aparaturu), posušiti (eksikator bi bio idealan, a možda ih se može isprati eterom ili tako nečim) i odmah spremiti u kakvu dobro začepljenu posudu. Manjak spretnosti ili brzine uzrokovat će to da imaš vlažne kristale ili opet vodenu otopinu, budući da i hidrat navlači vlagu, premda ne esktremno kao bezvodna sol.

Usput budi rečeno, barem jednom mi se dogodilo da mi je otopina aluminijevog klorida prešla u nekakav gel. Moguće da su tomu kumovale nečistoće, ali svejedno to spominjem, tako da ne bi ta pojava stvorila suviše ogroman upitnik.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr