Ako ne možemo vidjeti svjetlost a svjetlosne zrake putuju pravocrtno, kako možemo vidjeti zraku lasera? lijep pozdrav

Ime i prezime: josip marjančić josipmar@gmail.com

Ne bih se složio da svjetlost ne možemo vidjeti. Svjetlost je zapravo jedina stvar koju MOŽEMO vidjeti.

Ali mislim da znam što te zanima. Kako vidimo zraku lasera iako nije usmjerena prema našim očima?

U zraku postoji velika količina jako sitnih čestica prašine koje se kreću nasumično posvuda. Svjetlost lasera koju vidiš je zapravo svjetlost koja je pala na česticu prašine i odbila se prema tvom oku. Ovaj se fenomen zorno vidi ako usmjeriš lasersku zraku i snop svjetlosti kroz dim. Snopovi će postati mnogo "vidljiviji" kad prolaze kroz dim jer se dim sastoji od sitnih krutih i tekućih čestica.

Ovaj fenomen se naziva Tyndallov po Johnu Tyndallu, britanskom fizičaru.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr