Pozdrav. Imam jedno pitanje iz fizikalne kemije koje me muči. Zašto će 58 grama natrijevog klorida sniziti ledište vode približno dva puta više nego množina od 1 mola etanola? Moja je pretpostavka da je to zbog toga što natrijev klorid disocira u vodi na dvije čestice a etanol ne disocira. Zanima me da li sam u pravu i da li je to jedini razlog? Pitanje je sa natjecanja pa mi to zvuči prejednostavno. Hvala unaprijed

Ime i prezime: Tomislav Lukić lukic_tomislav@yahoo.com

Pretpostavka ti je točna, a drugih razloga u ovom času ne vidim. Ja ne bih u zadatak stavljao etanol kraj tolikih organskih krutina, ali to je stvar ukusa sastavljačâ zadataka s natjecanjâ. Natjecanja pak nisu lišena lakih zadataka, kao što niti obični testovi ne bi trebali biti lišeni onih težih. Tako da kod sumnjivo jednostavnih zadataka treba ponekad računati i na mogućnost da sumnjivost dolazi od i samo od jednostavnosti.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr