Poštovani. Kakva je razlika između oksidnih,sulfidnih,karbonatnih i sulfatnih ruda? Možete mi napisati i nešto više o njima. Zahvaljujem.

Ime i prezime: ivana deskar ivanazg1@live.com

Oksidne rude kao glavnu komponentu (tj. onu koja se eskploatira) sadrže oksid metalâ, sulfidne rude sadrže sulfide metalâ itd. Kako se mnogi metali najlakše dobivaju iz svojih oksidâ, bilo redukcijom ugljikom, elektrolitički ili kako već, često se sve ostale rude nakon koncentriranja prevode u okside. Karbonate je za to obično dovoljno jače zagrijati, a sulfidima k tomu treba dovoditi i zrak, e kako bi se sumpor izlučio kao sumporov dioksid. Sulfate se pak u nekim slučajevima poput barijevog prvo ugljikom reducira do sulfidâ iz kojeg se onda bitno lakše dobije što god.

Možda će to ironično zvučati, ali jedan od uvjeta za pisanje veće količine teksta je to da tematika bude manje opširna.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr