Poštovani, zanima me na koji je način kemijska olovka vezana za kemiju tj. kako je došlo do toga naziva. Lijep pozdrav, MJ

Ime i prezime: marija juric mdnzzmdnzz@gmail.com

Jamačno je razlog postojanju pojma "kemijska olovka" to što tintu za njih proizvodi kemijska industrija. Budući da je danas gotovo sva tinta proizvodom kemijske industrije, očito se tim pojmom htjelo naglasiti razliku između "penkale" i običnih olovki te naliv- i inih pera.
Tko i kada je prvi upotrijebio pojam "kemijska olovka" u našem jeziku, nije mi poznato, a izvjesno je tek da se to zbilo negdje kroz prvu polovicu prošlog stoljeća (prije ih nije bilo, a kasnije je malo vjerojatno, budući da predmeti obično dobivaju (nova) imena kad se pojave ili kad se naglo raširi njihova uporaba, što se u slučaju kemijskih olovki zbivalo u spomenutom razdoblju). Ako se netko tim pitanjem i pozabavio, prije će to biti osoba koja se bavi jezikom negoli kemijom (naravno, ne valja isključiti mogućnost da se netko zanima za oboje).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr