što su čvrste točke Hvala unaprijed!

Ime i prezime: vedran horvat vedran0303@hotmail.com

Ovako bez konteksta padaju mi na pamet dvije stvari koje imaju veze s čvrstim točkama. Prva je poznata Arhimedova rečenica: Dajte mi čvrstu točku u Svemiru i dovoljno dugu polugu i pomaknut ću Zemlju. Iako sam ju sasvim sigurno napisao različito i od originala i od nekog uobičajenog prijevoda, smisao je, nadam se, jasan, a i značenje čvrste točke.
U kemiji pak nisam čuo za čvrste točke, ali zato postoji nešto što se zove trojna točka. Ona se odnosi na takvu temperaturu i tlak kod kojih su tri faze (čvrsta, tekuća i plinovita, premda to nije jedini zamislivi slučaj) neke tvari međusobno u ravnoteži. Kod vode se trojna točka nalazi pri 0,01 °C i 611,7 Pa.

Ako nijedno od ovih tumačenja čvrstih točaka nije zadovoljavajuće, postavi preciznije pitanje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr