Objasnite da li je glicerinska kiselina optički aktivan spoj?

Ime i prezime: Vid Radošević vidradosevic@gmail.com

Da bi neki spoj bio optički aktivan, njegova zrcalna slika ne smije se moći poklopiti s originalom samo translacijama i rotacijama. Najjednostavniji način za to u molekulskom svijetu je da neki atom bude asimetrično supstituiran (kao dodatni kriterij uzmi još odsuće i ravninâ i centara simetrije). Kod ugljika to znači da četiri skupine koje su na njega vezane (dakle, ugljikovi atomi s dvostrukim ili trostrukim vezama otpadaju) moraju biti različite.
U slučaju glicerinske odnosno 2,3-dihidroksipropanske kiseline postoje tri ugljikova atoma odnosno tri kandidata za kiralni centar. Prvi atom odmah ispada jer je planarno koordiniran, dok kod druga dva treba naći koje su skupine za nj vezane te ih međusobno usporediti. Ako su sve četiri različite, onda je atom kiralni centar, a inače nije.
Za slučaj da ne uspijevaš provjeriti kiralnost napamet, nacrtaj si molekulu glicerinske kiseline pa će biti lakše.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr