Alo e pa ni na pitanje mi niste odg,a važno mi je bilooo!a mislin stvarno... Aj mi bar objasnite sintezu proteina tj. njena 2 stupnja:transkripciju i translaciju.

Ime i prezime: Anamaria Lovrinčević Tonija.nickleback@gmail.com

 


Nas na e-školi je malo i svi zapravo odgovaramo u slobodno vrijeme ili čak krademo od radnog (oni koji rade). S druge strane, pitanjâ je mnogo. Tako da mnoga dođu na red kasno ili nikad.

Što se biosinteze proteinâ tiče, najjednostavnije je reći da postoje dva temeljna koraka: transkripcija i translacija. Kod transkripcije se određeni dio DNA (tj. određeni gen) razdvoji na lance pri čemu se na jednom sintetizira mRNA (glasnička RNA), a drugi ostaje po strani te se poslije transkripcije opet spoji s prvim lancem. Nakon toga te još nekih modifikacija, mRNA odlazi iz stanične jezgre u citoplazmu (ili u endoplazmatsku mrežicu kod eukariotâ) gdje se spoji s nekim ribosomom, čime započinje transkripcija.
Kod transkripcije se informacija sadržana u mRNA "prevodi" u proteinski slijed aminokiselina, i to tako da po tri uzastopna nukleotida određuju identitet iduće aminokiseline te početak ili kraj translacije. U translaciji sudjeluju tri vrste RNA: već spomenuta mRNA koja služi kao kalup za sintezu proteina, tRNA (prijenosna RNA) koja služi tomu da se pojedine aminokiseline mogu postaviti na odgovarajuće mjesto u proteinskom lancu, i ribosomska RNA koja vrši funkciju enzima.
To bi bio najkraći opis stvarî koji još smatram suvislim (i translacija i transkripcija imaju više specifičnih koraka u kojima sudjeluju za to potrebni enzimi, dok to da se proteini nakon sinteze još trebaju na odgovarajući način smotati u svoje konačne oblike, pri čemu se ponekad i kemijski modificiraju, nisam ni spomenuo). Ako te zanima detaljniji opis, preporučio bih uzeti u ruke kakav fakultetski udžbenik biokemije. Najdostupniji (i brojnošću i jezikom, budući da je jedini preveden na hrvatski) je onaj Stryerov, a ako naletiš na Lehningerov, toplo ga preporučam jer je napisan na vrlo zabavan način i, dok sam iz njega učio biokemiju, spavao sam nad njim jedva polovicu vremena.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija