Kako fenoli i polifenoli djeluju kao antioksidansi? U kojim ih namirnicama ima?

Ime i prezime: Silvia Osmak silvia.osmak@yahoo.com

Kao fenolski antioksidansi (možeš ih uredno zvati i reducensima, budući da oni to i jesu) obično u živom svijetu posluže derivati katehola ili hidrokinona. U prisustvu kisika, vodikovog peroksida i raznih radikala koji se iz njih mogu dobiti lako se oksidiraju u benzokinone koji se pak razmjerno lako mogu prevesti nazad u dihidroksibenzene (drugim riječima, hidroksilne skupine prelaze u ketonske i obrnuto).
Uzmeš li u obzir to da bi kisik i njegova rodbina bez njih napravili priličnu štetu skoro pa svakom aerobnom organizmu, ne treba previše čuditi činjenica da ih ima posvuda, pa tako i u nama. Shodno tomu, rekao bih da će dovoljno raznolika prehrana konzumenta opskrbiti i polifenolima. Ako se baš ukaže neki razlog za pojačanim unosom fenolâ, onda treba jesti više voća i povrća, a po potrebi još to zaliti čajem, pivom i crnim vinom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr