možete li mi, molim vas, na primjerima cinkova jodida i amonijeva klorida objasniti kemijsku sintezu?

Ime i prezime: katarina dujmušić ka-du@live.com

Držimo li se izvornih značenja riječî, sinteza je svaka kemijska reakcija u kojoj se nešto spaja, dok bi analiza (u kemiji ide ruku pod ruku sa sintezom te ju ne bih preskakao) bila reakcija u kojoj se nešto razlaže. Shodno tendenciji riječî da rado zalutaju u mračnu šumu značenjâ, danas se sintezom često zove svaka reakcija ili reakcijski niz kod koje se ciljano dobiva određeni produkt, dok se analizom zovu one reakcije ili reakcijski nizovi kod kojih se određeni sastojak neke tvari ili smjese izdvaja i proučava, bilo kvalitativno ili kvantitativno.
U ovom slučaju možemo se mirne duše držati izvornog značenja te proglasiti i nastajanje cinkovog jodida iz elemenata i nastajanje amonijevog klorida iz amonijaka i klorovodika sintezama, budući da se očito jednostavnije tvari spajaju u složenije:

Zn + I2 → ZnI2

NH3 + HCl → NH4Cl

Obrnute reakcije (u prvom slučaju žarenje na 1150 °C, u drugom samo do 338 °C) mogu se onda zvati analizama.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr