Zanima nas kako HDI (hexamethylen diisocyanat) možemo prevesti u HDI-Biutet (DESMODUR N)? Unaprijed zahvaljujemo !

Ime i prezime: VERA FAK vera@nova-karlovac.hr

Ovo pitanje spada u kemijsku tehnologiju, a kako s tim područjem nemam nikakve veze, mogu dati tek okvirne informacije.
Koliko sam shvatio, heksametilen-diizocijanat dosta lako reagira s vodom i pritom nastaje njegov trimer. Taj trimer, obično uz katalizatore poput DABCO-a ili kakvog drugog tercijarnog amina, može dalje reagirati s vodom dajući različite polimere. Svi se ti polimeri nazivaju imenom Desmodur, iza koje slijede još neke brojke ili slova, a koja se vjerojatno odnose na neka njihova fizikalna ili kemijska svojstva ili pak količine određenih komponenti. Desmodur N također nije samo jedan, a čak ni točno ime ne bi mi bilo puno od koristi jerbo je proizvodnja većine njih vjerojatno zaštićena kako patentima, tako i tvorničkim tajnama.
Ono što se svakako može jest varirati količine vode i DABCO-a i pratiti ishode reakcije. Kako Desmodur pripada širokoj grupi poliuretanâ, dometnut ću još da se kod poliuretanâ uz diizocijanate (ne samo HDI) kao sureaktanti koriste i polialkoholi.

Ako ovo nije ni od kakve koristi, javite se bilo s preciznijim pitanjem, bilo samo zato da se možebit potraži kakav upućeniji informator.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr