Sta je hemijski cista voda i za sta se koristi?

Ime i prezime: Tina Tanaskovic sladjan.lela@hotmail.com

Kemijski čista voda jest baš to - voda! Voda koja ne sadrži nikakve druge otopljene tvari, ni plinove, ni ione, niti bilo što drugo. Naravno, takvu čistu vodu je nemoguće dobiti; ne možemo osigurati da se niti jedan jedini atom ili molekula bilo čega drugog čime smo stalno okruženi neće otopiti u toj vodi. Međutim to nas ni ne brine previše; jedan, sedam, pa čak ni tisuću atoma otopljenih u jednoj kapi vode nam ne čine značajnu razliku. Zato kemičari za kemijski čistu vodu proglase svaku vodu u kojoj je udio drugih tvari toliko malen da se ne može otkriti nikakvim poznatim metodama.

Kemijski čista voda se koristi onda kada nam je osobito važno da isključimo utjecaj bilo kakvih drugih tvari koje bi mogle smetati pri izvođenju našeg eksperimenta. Fizikalni kemičari i biokemičari ju često rabe u svojim pokusima, analitički kemičari prilikom analiza (jer žele odrediti sastav samog uzorka, a ne uzorka i vode) itd.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr